Danho

Paper 3 · June 2009 · Electrochemistry

A research student performed a constant current electrolysis of silver solution using a carbon electrode as the cathode. The electrolysis was allowed to proceed for 0.25 hours at a limiting current of 1.25 A. What is the mass of silver deposited?

A33.75 g
B1.26 g
C0.63 g
D0.02 g

Explanation

The marking scheme gives answer B. Charge = I × t = 1.25 × (0.25 × 3600) = 1125 C. Moles of electrons = 1125/96500 = 0.01166 mol. Moles of Ag = 0.01166 mol. Mass = 0.01166 × 108 = 1.26 g.

ZIMSEC Chemistry Paper 3, June 2009, Q8

View this paper's sittings and topics→

More questions from this paper

Get the full paper, not just one question

Danho has every sitting for this paper, with your progress tracked question by question, offline.