Danho

Paper 3 · June 2019 · Inventory Valuation

Goods held in inventory had a cost of $7 500. They were damaged and could only be sold for $1 500 after incurring repair costs of $150. At what amount should these goods be included in inventory, applying the lower of cost and net realisable value rule?

Model answer

$1350

Also accepted: 1350, $1 350, 1 350

Explanation

Net realisable value = expected selling price - costs to complete/sell = $1 500 - 150=150 = 1 350. Since $1 350 is lower than the $7 500 cost, the goods are valued at the net realisable value of $1 350.

Derived from ZIMSEC Accounting Paper 3, June 2019, Q3

View this paper's sittings and topics→

More questions from this paper

Get the full paper, not just one question

Danho has every sitting for this paper, with your progress tracked question by question, offline.