Danho

Paper 2 · June 2018 · Financial Statements

Maria's cost of sales for the year ended 31 December 2015 was $384,000. She marks up her goods sold by 33⅓% on cost. What was her gross profit for the year?

A$76,800
B$96,000
C$115,200
D$128,000

Explanation

Selling price = cost × (1 + 1/3) = $384,000 × 4/3 = $512,000. Gross profit = Selling price − Cost of sales = 512,000−512,000 − 384,000 = $128,000 (equivalently, a 33⅓% mark-up on cost gives gross profit equal to one third of cost of sales, not a smaller fraction such as a fifth, a quarter, or three tenths of cost).

Derived from ZIMSEC Accounting Paper 2, June 2018, Q1

View this paper's sittings and topics→

More questions from this paper

Get the full paper, not just one question

Danho has every sitting for this paper, with your progress tracked question by question, offline.