Danho

Paper 2 · June 2018 · Control Accounts

A credit customer of James Limited was granted a monthly rebate of 5% on purchases of $800. Calculate the amount of the rebate.

Model answer

40

Also accepted: $40

Explanation

Rebate = 5% × 800=800 = 40.

Derived from ZIMSEC Accounting Paper 2, June 2018, Q4

View this paper's sittings and topics→

More questions from this paper

Get the full paper, not just one question

Danho has every sitting for this paper, with your progress tracked question by question, offline.